Zapraszamy na pielgrzymkę

Szczegółowy program:

6.09.2021
Wyjazd ze Świdnicy o godz. 7.00 z PKS, Osiedle Młodych godz. 7.10, przejazd do Skarżyska-Kamiennej. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej z przewodnikiem. Msza św. w Sanktuarium o godz. 14.30.

Dwie Ostre Bramy jedna Matka. Obchodzone w Kościele katolickim 16 listopada wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej, u wielu Polaków, zwłaszcza tych ze Wschodu wywołuje tęskne myśli za Wilnem i obecną tam Maryją w Jej cudownym obrazie. Matka Chrystusa doznaje czci w tym powszechnie znanym obrazie jako Matka Boża Miłosierdzia, Królowa Polski i Wielka Księżna Litewska…
Gdy w latach 1503-1522 Wilno otoczono murem i dziewięcioma bramami obronnymi, jedna z nich z zawieszoną nad nią obrazem Matki Bożej nazwano Ostrą Bramą. Z pewnością nikt nie przypuszczał, że to miejsce i Obraz Matki Bożej w przyszłości będzie otaczane tak wielka czcią i pobożnością. W 1626 karmelici bosi otworzyli w sąsiedztwie Ostrej Bramy klasztor i zaczęli rozsławiać kult Maryi. Warto wspomnieć, że 2 lipca 1927 r. kard. Aleksander Kakowski z udziałem Prezydenta Ignacego Mościckiego, Prymasa Polski kard Augusta Hlonda, Marszałka Józefa Piłsudskiego biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystej koronacji obrazu.

Przejazd na obiadokolację i nocleg do Kielc do Karczówki. W dniu przyjazdu wspólnym posiłkiem będzie obiadokolacja w miejscu zakwaterowania.


7.09.2021
Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie z przewodnikiem
Krzyżtopór – w największej Rezydencji Magnackiej w Europie poł. XVI. Znajdują się tutaj ruiny największego i najbogatszego zamku – rezydencji z XVII wieku. Zamek Krzyżtopór wzniesiony został w 1644 roku przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Monumentalny zespół pałacowy wbudowany w pięcioboczną bastionową fortecę, wg legendy wzniesiony był na wzór kalendarza: posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy i 4 wieże będące symbolem 4 pór roku. Ponadto w ośmiobocznej wieży strop sali stanowiło egzotyczne akwarium z egzotycznymi rybami…..
Opatów – to urokliwe średniowieczne miasteczko ze wspaniałą historią i zabytkami. Zwiedzimy perłę architektury sakralnej – kolegiatę pw. Św. Marcina, Bramę Warszawską, jeden z najdłuższych rynków w Polsce i podziemną trasę turystyczną
Ćmielów – Żywe muzeum porcelany
Przyjazd do klasztoru na nocleg, obiadokolacja


8.09.2021
Góry, góry. Ach te Łysogóry
Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie z przewodnikiem
Święta Katarzyna, kościół i klasztor bernardynek klauzurowych, Kapliczka ŻeromskiegoŹródełko Św. Franciszka słynące z wody leczniczej i wody cudów.

Święty Krzyż
Wjazd meleksami na Święty Krzyż.
To najstarsze polskie sanktuarium. Ufundowane na pocz. XI w. przez Bolesława Chrobrego.  Znane jest z przechowywanych relikwii krzyża świętego, sprowadzonych tutaj wraz z zakonem benedyktynów w XIII wieku. Zwiedzimy kościół Św. Trójcy z relikwiami i cennymi obrazami Franciszka Smuglewicza, krypty w których spoczywa największy pogromca Kozaków – Jeremi Wiśniowiecki oraz wejdziemy na platformę widokową z unikatową atrakcją przyrodniczą – gołoborzami. Przejazd na nocleg. Obiadokolacja

9.09.2021
Spotkanie z przewodnikiem k. g: 09:00
Dąb Bartek – świętokrzyski sędziwy staruszek, jego wiek szacowany jest na prawie 1000 lat.
Kielce – W Świętokrzyskiej stolicy
Rezerwat przyrody Kadzielnia. Najpiękniejszy były kamieniołom w Polsce. Malownicza Skałka Geologów, dominująca nad miastem. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie.

Spacer po Kielcach: Pomnik dzika(jedyny w Polsce), Park Staszica (najstarszy park miejski w Polsce),  Aleja Gwiazd, Ulica Sienkiewicza – najpiękniejszy polski deptak, Rynek z 18 kamienicami i Magistratem.

Katedra pw. Wniebowzięcia N.M.P W środku koronowany obraz Matki Bożej Łaskawej z 1600 roku, słynący z cudów., renesansowy nagrobek Elżbiety z Krzyckich Zebrzydowskiej. Największym skarbem jest Tablica Miar z końca XVIII wieku, wyprzedzająca o 100 lat urząd miar z Sevres…
Pałac Biskupów Krakowskich Jeden z najpiękniejszych zachowanych pałaców w Polsce. Perła manieryzmu. Zwiedzanie z zewnątrz, Ogród Włoski
Obiad w Kielcach, wyjazd w kierunku Świdnicy


Program jest ramowy i może ulec zmianie w zależności od godzin rezerwacji do obiektów turystycznych oraz warunków pogodowych.

Msza św. będzie odprawiana codziennie.


Koszt udziału 500 zł – w tym 2 posiłki (śniadania i obiadokolacje, kawa i herbata w Refektarzu całodobowo), noclegi, przejazd klimatyzowanym autokarem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodnik. W pokojach nie ma czajników, od godz. 22.00 obowiązuje cisza nocna, dziedziniec klasztoru jest zamykany na noc.

Zapisy przyjmuje Prezes Gabriela Kowalczyk tel. 781 060 415 lub Sekretarz pan Dariusz Traczyk w schronisku nr 2 ul. św. Brata Alberta 5 w Świdnicy (naprzeciw Latawca). Wpłaty na konto bankowe nr  84 1050 1908 1000 0022 9462 7241 lub w kasie schroniska. Zapisy i wpłaty najpóźniej do 18.08.2021 r. wg kolejności zgłoszeń.

PROGRAM PIELGRZYMKI – plik pdf do pobrania

Facebook
YouTube
Skip to content